Az Amerikai Magyar Orvosszövetség (HMAA) magyar származású orvosok és kutatók szervezete, amely az orvosi hagyomány megőrzése és támogatása céljából jött létre 1968-ban. A szövetség célja, hogy az Amerikában élő magyar származású orvosokat szakmai és baráti téren összetartsa.
2009-ben a SAC az anyaszervezet (HMAA) kérésére nevet változtatott, és HMAA Hungary Chapterként (a HMAA Magyarországi Tagozataként) folytatta tovább a munkáját Dr. Bodnár Eszter vezetésével. A balatonfüredi kongresszusok az egyesület további meghatározó eseményei maradtak, melyen számos híres orvos, szakember vett részt. A 2010-es konferencia igen nagy változást hozott: a rendezvényre már több mint százötven résztvevő jelentkezett, s egyre több amerikai vendég érkezett. A 2011-ben megrendezésre került kongresszust a Magyar Tüdőgyógyász Társaság, a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Orvostanhallgatók Egyesülete, a RETURN Alumni Szervezet és a Magyar Egészségügyi Társaság is támogatta. A résztvevők és a beküldött előadások száma már csúcsot döntött: több mint kétszáz, hazai egyetemeken tanuló egészségtudományi hallgató közel 150 tudományos kutatás eredményét mutatta be magyar és angol nyelven. A meghívott előadók gyakran formabontó prezentációi, valamint a legkülönfélébb témában szervezett workshopok is színesítették a szakmai programot. Emellett gazdag társasági kikapcsolódást és ismerkedési lehetőséget is kínált a résztvevőknek a Füred2011: a finom és megérdemelt Borcsa-vacsora, a játékos kvízek, a gofriparty, no meg a hagyományos vízilabdameccs – mind izgatottan várt programok. A konferencia fő témája a dohányzás, illetve a dohányzás-prevenció volt. A Magyar Tüdőgyógyász Társaság külön szekcióban mutatta be társasága tevékenységét e témakörben. A 2012-es kongresszus hasonló érdeklődésre tartott számot, kiemelt témái a női kardiovaszkuláris betegségek megelőzése; életmód, egészség oktatás, egészséges öregedés, epigenetika; az agyi betegségek és radiológiai képalkotásuk; továbbá a vasanyagcsere volt. A kongresszusra soha nem látott számú díszvendég jött el: több mint húsz neves személyiség fogadta el a meghívást. 2007 óta a konferencia évente kerül megrendezésre, minden évben más kiemelt témával. A rendezvény több száz résztvevőt vonz évente. A szervezők köszönetüket fejezték ki a neves előadóknak, akik részvételükkel és előadásaikkal immáron egy évtizede emelik a kongresszus színvonalát és öregbítik a hírnevét. Hatalmas köszönet jár a fáradhatatlan szervezőcsapatnak a profi szervezésért, akik már hónapokkal a konferencia előtt időt és energiát nem kímélve nagyon aktív munkát végeznek. A legnagyobb köszönet a balatonfüredi Állami Szívkórház vezetőségét illeti, hogy 2007 óta folyamatosanbiztosítják a kongresszusnak az impozáns helyszínt.
A floridai Sarasotát jelölték ki az éves találkozók székhelyéül, ahova a világ minden részéről számos magyar orvos érkezik. A HMAA minden évben támogatja a magyarországi orvostanhallgatókat azáltal, hogy a New York állambeli Buffaloi Egyetemen 3 hónapos szakmai cseregyakorlatot tölthetnek el.
Az orvosszövetség 2007-ben döntött úgy, hogy megalakítja a SarasotaAlumni Club-ot (SAC), amelynek célja volt, hogy a sarasotai konferencián és a buffaloi cseregyakorlaton járt hallgatókat és orvosokat összetartsa. Az alakuló ülésre 2007 márciusában került sor a balatonfüredi Állami Szívkórház könyvtárában, ahol a HMAA-t Dr. Matolcsy Sándor (Boston, USA) képviselte. Az alakuló ülésen jelen volt Dr. Mikola István korábbi egészségügyi miniszter is. Az alakuló ülés házigazdája Prof. Dr. Veress Gábor, a balatonfüredi Állami Szívkórház igazgatója volt, aki javaslatot tett arra, hogy a megalakuló szervezet éves gyűléseit a Szívkórházban tartsa meg. A sikeres megalakulás után 2007 augusztusában került megrendezésre mintegy hetven fő részvételével az első éves konferencia Balatonfüreden, amelyen azóta évről évre egyre többen vesznek részt. A kongresszus célja, hogy összehozza azokat, akik már jártak a HMAA által szervezett hatodéves buffaloi cseregyakorlaton, továbbá fórumot biztosít a magyar orvosi egyetemeken ill. orvosok között a HMAA népszerűsítésére, továbbá megismerteti az orvosszövetség munkáját a kollégákkal egy Balaton parti kétnapos tudományos rendezvény keretein belül. A tudományos előadásokon kívül sport- és kulturális programok is színesítik a kongresszust.
Amerikai Magyar Orvosszövetség Magyarországi Tagozat Egyesület
DR. KANIZSAI PÉTER, DEAA, med.habil. Ph.D., elnök
Osztályvezető és tanszékvezetö egyetemi docens
Pécsi Tudományegyetem
Klinikai Központ
Sürgősségi Orvostani Tanszék és Sürgősségi Betegellátó Osztály
DR. HORVÁTH GÁBOR Ph.D.
alelnök
Horváth Gábor 2011-ben szerzett diplomát a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karán. Tanulmányai során Japánban, Kuvaitban és az Amerikai Egyesült Államokban töltött gyakorlatokat. 2009-ben Pro Scientia Aranyérmet kapott. 2007 óta tagja a HMAA Magyarországi Tagozatának (HC), 2010-ben pedig a Tagozat elnökségi tagja lett. A HMAA HC pécsi helyi képviselőjeként dolgozott 5 évig (2010-2014), majd ezt követően 5 évig (2014-2019) a HMAA HC csereprogram felelőse lett. A Magyarországi Tagozat Tanácsadó Testületének tagja 2020 óta. A HMAA amerikai anyaszervezetének magyarországi összekötője volt 2016-2022. Között, majd az Amerikai Egyesült Államokban a HMAA 2022-ben megválasztotta őt az Elnökségi Tagok egyikének.
Tudományos kutatómunkát végzett a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának Anatómiai Intézetében. Kutatási témája a környezeti tényezők szerepe a központi idegrendszer fejlődésében és védelmében. 3 lektorált tanulmányt és 1 könyvfejezetet publikált, további 8 tudományos közlemény társszerzője. Doktori fokozatát 2016-ban szerezte meg. 2015 óta dolgozik a Pécsi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján. 2020 óta gyermekgyógyász szakorvosként
speciális szakterületén, a Gyermek Onkohematológia Osztályon dolgozik. Angolul folyékonyan, norvégul alapszinten beszél.
DR. CS. SZABÓ BENCE, titkár
Szegeden születtem majd 1 éves koromban Karcagra költöztünk, ahol az általános iskolát és a gimnáziumot végeztem. Egyetemi tanulmányaimat 2015-ben kezdtem meg a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karán, ahol a Biofizikai és Sejtbiológiai Intézetben végzek kutatómunkát 2016-óta. Kutatásunk fókuszában olyan speciális sejtmembrán mikrodomének állnak, amik az általuk létrehozott sajátos membránbiofizikai mikrokörnyezettel hatással vannak a transzmembrán fehérjék működésére, ezáltal befolyásolják például egyes ioncsatornák.
DR. SZADAI LETÍCIA,
kincstárnok
Dr. Szadai Letícia vagyok, II. éves Phd-hallgató a SZTE SZAKK Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikán. Kutatási területem a melanomabiomarkereinek szöveti szintű vizsgálata. Kutatásaim mellett a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) Orvos- és Egészségtudományi Osztályának nemzetközi kapcsolatokért felelős elnöki biztosa vagyok. A HMAA-val először elsős orvostanhallgató koromban találkoztam és 2018-ban részt vettem a Buffalói csereprogramban is. Amerikából hazatérve döntöttem el, hogy részt szeretnék venni a HMAA Hungary Chapter munkájában. Jelenleg az Exchange Program magyarországi munkálatait, és a HMAA szegedi képviseletét segítem. 2018-ban előadóként, 2019-ben vendégként, 2020-ban pedig szervezőként is részt vehettem a HMAA-HC Balatonfüredi Konferenciáján.
DR. PERSELY ALíZ,
kincstárnok és PR felelős
DR. LIPPAI BÁLINT,
külföldi kapcsolatokért és cseregyakorlatért felelős összekötő
Dr. TRAJTLER ANDREA Ph.D. tudományos tanácsadó
Trajtler Andrea 2011 óta vesz aktívan részt a HMAA HC munkájában hallgatói képviselőként, 2021-2023 közt a Magyarországi Tagozat Tanácsadó Testületének tagja.
Az orvosi diploma megszerzése után gliómás betegeket vizsgált modern képalkotó módszerekkel a PTE/Pécsi Diagnosztikai Központ PhD hallgatójaként.A disszertációt követően kutatómunkáját az Oregon Health and Science University-n (Portland, OR, USA) folytatta poszt-doktori kutatóként, ahol egy vas alapú kontrasztanyag, a ferumoxytol alkalmazását vizsgálta gliómás betegekben, majd sclerosis multiplexes betegek mély szürkeállományi metabolizmusát vizsgálta 7 Teslás MR készülékkel készült dinamikus kontraszt súlyozott (DCE) MRI-vel. A USMLE vizsgák után a rezidens képzést Oregonban kezdte, majd a Pécsi Tudományegyetem Orvosi Képalkotó Klinikáján folytatta radiológus rezidensként, ahol az oktatásban és kutatásban is részt vesz PhD és TDK témavezetőként. 13 közlemény társzerzője, számos nemzetközi és hazai kongresszuson adott elő.Szakmai gyakorlatot töltött medikusként a Salamancai Egyetemen, Buffalóban, Portóban és Taipeiben, majd rezidensként a Kings College Hospital-ban Londonban az Európai Radiológus Társaság ösztöndíjasaként. Jelenleg a Magyar Radiológus Társaság Ifjúsági Bizottságának elnökevalamint az Európai Radiológus Társaság (ESR) „RadiologyTraineesForum”-jának magyarországi delegáltja.Fő érdeklődési területei a neuroradiológia, valamint a rezidens és medikus oktatás minőségének javítása. Folyékonyan beszél angolul és spanyolul, közép szinten németül. Szabad idejében terepfut, túrázik, vadkempingezik és zenél.
DR. SZABÓ STEIGERWALD DOROTTYA KATA
programfelelős
TÁRNOKI ÁDÁM DOMONKOS Ph.D., med.habil.,
Egyetemi docens
Osztályvezető főorvos
Semmelweis Egyetem
Országos Onkológiai Intézet
TÁRNOKI DÁVID LÁSZLÓ Ph.D., med.habil.,
Egyetemi docens
Központvezető főorvos
Semmelweis Egyetem
Országos Onkológiai Intézet
DR. KŐRÖSI BEÁTA ZITA (2023-2025)
Kőrösi Beáta 2015-ben végzett a Semmelweis Egyetem Orvostudományi Karán. 2012 óta a HMAA hallgatói képviselője. Tanulmányai alatt 2 rotációt töltött az Egyesült Államokban. A Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Tanszékén egy Hallgatói Tudományos Egyesület (TDK) reasercher tagjaként dolgozott. 2016 óta PhD hallgató a Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Doktori Iskolájában. 2015 óta a Semmelweis Egyetemen dolgozik háziorvosként. Szabadidejében szereti az extrém sportokat és az utazásokat.
Dr. Környei Bálint (2023-2025)
BESZEDICS BEATRIX (2022-)
Kovács Péter Barnabás (2023-)
Kovács Péter Barnabás vagyok, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi karának harmadéves hallgatója. A szorgalmas és elhivatott tanulás mellett fontosnak tartom, hogy minél több gyakorlati tapasztalatot és új nézőpontokat, valamint élményeket szerezzek már egyetemi éveim alatt. Részben ezért is csatlakoztam a HMAA HC-hez, melynek hallgatói kapcsolattartóként segítem a munkáját. Elsősorban a balatonfüredi konferencia és a csereprogramok népszerűsítését végezzük a debreceni diákok körében hallgatótársammal és unokatestvéremmel, Cs. Szabó Bencével.
PLUHÁR ANNA (2022-)
Schwieters Lili (2023-)
Schwieters Lili vagyok, magyar-amerikai állampolgár, pécsi harmadéves orvostanhallgató. 2023-ban lettem az HMAA hallgatói képviselője, bár a 2022-es Balatonfüredi Konferencián már részt vehettem segítőként, ami maradandó emlékként él bennem. Az egyesületbe való belépésre azonban nem egyedül ez az esemény késztetett, hanem a meggyőződés is, hogy nekem egy amerikai-magyar orvosszövetségben van tennivalóm. Eddigi életemet Budapesten töltöttem, beleértve gimnáziumi éveimet és érettségimet a Városmajori Gimnáziumban, emellett sűrűn látogattunk az USA-ba. Ezek az utak a családi együttlétről szóltak kiskoromban, majd később tanulmányi vonatkozásúvá váltak. Többek között ott határoztam el, hogy orvos leszek. Ezen szálak összeérése buzdított arra, hogy belépjek a szervezetbe és tevékeny tagként segítsem azokat, akiknek álma Amerikába utazni egy gyakorlatra, vagy egyszerűen csak fontosnak tartják a tudomány és gyakorlat egymással való megosztását, még ha egy óceán választ is el bennünket.
Simon Dávid Vince (2024-)
PÓSA BENCE (2024-)
Pósa Bence vagyok az SZTE SZAOK negyedik évfolyamos orvostanhallgatója. TDK kutatómunkát végzem a SZTE SZAOK Farmakológiai és Farmakoterápiai Intézet és az SZTE SZAKK Gasztroenterológiai Klinikáján, kutqatási területem a kardiovaszkuláris rendszer farmakológiája kisállat modellekben, továbbá a gyulladásos bélbetegségek terápiájának hatékonysági vizsgálata. Frissen csatlakozom a HMAA munkatársaihoz és a Szegedi Orvostanhallgatók egyesülete (SZOE) segítségével közösen népserűsítsük a programot a hallgatók körében.
A weboldalt készítette: zafirproject.hu
© Copyright hmaa-hc.hu 2024 | Minden jog fenntartva!